Jak zmieniło się nasze schronisko?
Od stycznia 2017 schronisko w Dłużynie Górnej zostało przeorganizowane. Zmienił się zarówno wygląd tego miejsca, jak i zasady tu panujące. Cały czas staramy się, aby schronisko było przyjazne dla zwierząt, ale także dla ludzi tu pracujących i odwiedzających. Udało nam się je gruntownie wysprzątać, powstał pokój dla wolontariuszy, schroniskowe biuro jest otwarte 6 dni w tygodniu, również w dni świąteczne, mamy stały dostęp do internetu, wyposażyliśmy się w sprzęty weterynaryjne, interwencyjne oraz urządzenia biurowe.
Przyjęcia zwierząt
Właściciele psów i kotów, którzy są zmuszeni oddać zwierzęta do schroniska otrzymują od nas pomoc w postaci ogłoszeń w/w zwierząt jako ogłoszenia prywatne na naszych stronach. Dzięki temu udało się znaleźć wiele domów, szczególnie dla szczeniaków i kociaków, ale również dorosłych osobników. Dzięki temu wiele zwierzaków uniknęło pobytu w schronisku. Nowo przyjęte zwierzęta – znalezione i odłowione – po przywiezieniu do schroniska są fotografowane i ogłaszane na naszych stronach internetowych. W ten sposób mają szansę być odnalezione i odebrane przez właścicieli. Wszystkie zwierzęta są u nas chipowane, a chipy w momencie adopcji są rejestrowane na nowych właścicieli.
Adopcje
Nowością w schronisku są wizyty przed i poadopcyjne, a także to, że przeprowadzamy dokładny wywiad przed adopcją zwierzaka, nie wydajemy psów na łańcuch, uświadamiamy o problemach związanych z posiadaniem zwierząt i informujemy o odpowiedzialności. Staramy się utrzymywać kontakt z nowymi właścicielami i śledzić dalsze losy naszych byłych podopiecznych.
Kastracje/sterylizacje
Wszystkie zwierzaki adoptowane u nas podlegają bezpłatnej, obowiązkowej sterylizacji bądź kastracji, jeśli nie zdążyliśmy zrobić zabiegów przed adopcją.
Leczenie
Wszystkie zwierzęta są leczone, jeśli tylko jest szansa na wyzdrowienie, robimy wszystko co tylko możliwe, aby odzyskały zdrowie. Mamy dwóch lekarzy weterynarii. Trudniejsze zabiegi są przeprowadzane poza schroniskiem, zwierzęta są dowożone do lecznic w Jeleniej Górze lub Wrocławiu. Pieniądze na kosztowne operacje zbieramy np. organizując akcje „zbiórka na burka”. Udało nam się przywrócić zdrowie wielu ciężko chorym zwierzętom (Leksi, Atos, Rex, Aron, Mirka, Kora, Fifi…). Zakupiliśmy stół operacyjny, lampę, urządzenie do badania moczu.
Karmienie
Nasi podopieczni otrzymują tylko karmę dedykowaną dla danego gatunku, dużą część karmy mamy z darowizn, ale również kupujemy karmę wysokomięsną, specjalistyczną. Psy i koty z problemami (chora wątroba, alergie, nietolerancje pokarmowe, wrażliwe żołądki) otrzymują karmy weterynaryjne zalecane na w/w dolegliwości, są to tzw. karmy specjalistyczne - lecznicze. Wszystkie psy w okresie zimowym mają zwiększone posiłki – dostają porcje bardziej kaloryczne (mięsne).
Socjalizacja zwierząt
Z chwilą przejęcia schroniska pozwoliliśmy na wyprowadzanie psów osobom, które nie mają umowy wolontariackiej. Psy zwiększyły ilość spacerów. Bywają takie dni, w których prawie 100% psów udaje się wyprowadzić na spacer. Dzięki zwiększonym kontaktom z ludźmi, zwierzęta stają się bardziej ufne i łatwiej jest nam je wyadoptować.
Remonty i modernizacje
Do tej pory udało się nam wyremontować posadzkę w 16-tu kojcach „Mariola” oraz zmodernizować centralne ogrzewanie. Mamy nowy piec na ekogroszek, który ogrzewa wszystkie pomieszczenia budynku (łącznie z wewnętrznymi kojcami dla psów i pomieszczeniami dla kotów). W planach na ten rok mamy remont gabinetu weterynaryjnego, adaptacje jednego z pomieszczeń na sale operacyjną, remont pomieszczenia biurowego , socjalnego, kuchni oraz kolejnych kojców. Od 2017 roku mamy na terenie schroniska monitoring – 6 kamer.
Reklama i Edukacja
Staramy się informować społeczność lokalną o naszym schronisku, promować zwierzęta tu mieszkające. Rozdajemy ulotki, reklamujemy się na portalach internetowych takich jak zinfo.pl, gazetach – gazeta wojewódzka, prowadzimy portal społecznościowy Facebook, stronę internetową www.schroniskodg.pl. Informujemy o tym co dzieje się w schronisku, dziękujemy za wsparcie otrzymane od ludzi, ogłaszamy adopcje, prosimy o dary. Dzięki temu jesteśmy bliżej ludzi, wiele osób zna naszych mieszkańców i ich historie z naszych stron. Edukujemy dzieci już od najmłodszych pokoleń – organizujemy spotkania w szkołach i przedszkolach.
Potrzeby schroniska
Staramy się realizować najpilniejsze potrzeby schroniska na bieżąco. W miarę możliwości finansujemy je z własnych środków, w dużej części korzystamy z pomocy darczyńców i sponsorów. Jednak brakuje nam środków na realizacje większych projektów, które by z pewnością usprawniło funkcjonowanie schroniska i polepszyło byt zwierzętom. Cały czas szukamy firm i osób prywatnych, które wspomogą nasze działania. Chcielibyśmy też dotrzeć do większej ilości osób, które mogłyby poświęcić swój czas na wolontariacką pracę ze zwierzętami na terenie schroniska. Zależy nam również na zwiększenie ilości adopcji naszych podopiecznych.
Nr rachunku bankowego:
BGŻ BNP PARIBAS 27 1600 1462 1019 8525 9000 0001 Schronisko Dłużyna
Dla Darczyńców z zagranicy:
Bank Credite Agricole :"PL" 59 1940 1076 3018 7685 0000 0000
KOD SWIFT (tzw.BIC) AGRIPLPR Schronisko Dłużyna