NaStyku.pl

Muzeum Łużyckie w Zgorzelcu - Zgorzelec

Muzeum Łużyckie w Zgorzelcu
  • Nazwa: Muzeum Łużyckie w Zgorzelcu
  • Miejscowość: Zgorzelec, dolnośląskie
  • Adres: Daszyńskiego 15
  • Telefon: 75 648 24 24
  • E-mail: muzeumluzyckie@zgorzelec.eu
  • WWW: strona www
  • Facebook: profil na FB

Muzeum Łużyckie w Zgorzelcu, to samorządowa placówka gromadząca i badająca kulturę materialną i duchową mieszkańców Polskich Górnych Łużyc. Pomysł jej utworzenia narodził się tuż po zakończeniu II wojny światowej. Wówczas to przybywający na Ziemie Zachodnie Polacy zauważyli potrzebę zagospodarowania i otoczenia profesjonalną opieką zastanych tu zabytków. Pomysł ten wydawał się łatwy w realizacji, zwłaszcza, że do 1945 r. funkcjonowała tu tego typu placówka, posiadająca bogate zbiory i imponujący budynek. Niestety – kolekcje wywieziono, część bezpowrotnie tracąc, a w opustoszałych salach zainstalowano Powiatowy Dom Kultury.

Dopiero wiek XXI przyniósł nowe rozdanie. W 2001 roku sformułowano koncepcję Muzeum Łużyckiego. Dzięki energii i zaangażowaniu ówczesnego dyrektora Muzeum Karkonoskiego Stanisława Firszta oraz wolontariuszy z Polskiego Stowarzyszenia „Euroopera” prace nad projektem posuwały się do przodu.

W 2003 roku oddano budynek na ulicy Daszyńskiego 15 na potrzeby rodzącej się placówki. Po jego gruntownym remoncie, który szczęśliwie zbiegł się z ogólną rewitalizacją całego Przedmieścia Nyskiego w 2007 roku Muzeum Łużyckie rozpoczęło swoją działalność.

Zgodnie z pierwotnym pomysłem w budynku przy ul. Daszyńskiego 15 budowana jest kolekcja dokumentująca dzieje Polskich Górnych Łużyc. Oprócz zbiorów etnograficznych, zebranych na wystawie stałej, muzeum posiada też pokaźny zbiór zabytkowych map regionu. Pozyskiwane są też relacje, dokumenty i przedmioty opowiadające o polskim Zgorzelcu.

Placówka uczestniczy również w projektach archeologicznych, gromadzi i inwentaryzuje zabytki pochodzące z wykopalisk prowadzonych na terenie powiatu zgorzeleckiego.

Bardzo ważnym punktem działalności jest aktywność na polu edukacji. Wystawy czasowe są licznie odwiedzane przez szkoły z całego regionu. Zawsze wielką atrakcją są organizowane przez muzealników warsztaty i imprezy plenerowe. Za każdym razem, w ten oto sposób, przybywający na Przedmieście Nyskie młodzi ludzie „zaszczepiani są” bakcylem ciekawości  historii swoich Łużyc.

Choć od początków placówki nie minęło jeszcze 20 lat, to zgorzelecka instytucja  zdążyła już stać się trwałym punktem na mapie kulturalnej miasta. Krótki to czas, a mimo to mało już kto ze współczesnych zdaje sobie sprawę, że muzeum to jest wyjątkową konsekwencją obywatelskiej, oddolnej inicjatywy mieszkańców i przychylnemu ich pomysłowi samorządowi.

W jakie dnie i w jakich godzinach czynne jest Muzeum Łużyckie?

Muzeum czynne jest od poniedziałku do piątku oraz w wybrane weekendy. 
W tygodniu muzeum zaprasza w godzinach od 8:00 do 16:00, wyjątkiem jest środa – dzień bezpłatny dla zwiedzających. W środy muzeum czynne jest od 10:00 do 18:00.

W wybrane weekendy Muzeum zaprasza w godzinach od 11:00 do 16:00.

Ile kosztuje bilet do Muzeum?

Przy indywidualnym zwiedzaniu dzieci do lat 14 zwiedzą muzeum bezpłatnie. Młodzież powyżej 14 roku życia i dorośli płacą 5 zł za osobę. 

5 zł od osoby to także cena za bilet dla grup zorganizowanych.

Czy grupy szkolne płacą za wejście?

Grupy szkolne po wcześniejszym umówieniu się i dostarczeniu listy obecności nie płacą za zwiedzanie muzeum.

Czy jest możliwe zwiedzanie z oprowadzeniem?

Grupy szkolne w czasie zwiedzania są oprowadzane przez pracowników muzeum. Wystawy staramy się konstruować tak, by były przyjazne dla indywidualnego zwiedzającego –  nie mniej istnieje możliwość oprowadzenia. Koszt takiej usługi to 50 zł.

50 zł to koszt oprowadzenia innych grup niż szkolne.

Czy jest możliwe zwiedzanie muzeum po za godzinami otwarcia?

Muzeum jest otwarte na współpracę. Zasady i koszty udostępnienia muzeum ustalamy indywidualnie z zainteresowanymi. Zapraszamy !

Czy jest możliwe zwolnienie z opłat za zwiedzanie?

Każde zwolnienie z opłat jest rozpatrywane indywidualnie przez dyrektora muzeum, na podstawie pisemnego wniosku. Wniosek może być złożony w siedzibie muzeum lub przesłany drogą elektroniczną, na e-mail: muzeumluzyckie@zgorzelec.eu

Aktualna ocena: 0,0/5
Oceń zdjęcie: