NaStyku.pl

Tajemnicza Kraina Turisede - Kulturinsel Einsiedel - Bielawa Dolna

Tajemnicza Kraina Turisede - Kulturinsel Einsiedel
  • Nazwa: Tajemnicza Kraina Turisede - Kulturinsel Einsiedel
  • Miejscowość: Bielawa Dolna, dolnośląskie
  • Adres:
  • Telefon: +49 35891 49113
  • E-mail: marketing@turisede.de
  • WWW: strona www
  • Facebook: profil na FB
Zaledwie 20 km od Zgorzelca/Görlitz, w miejscowości Zentendorf/Bielawa Dolna, znajduje się unikalne na skalę Europy miejsce, zaliczane przez prestiżowy magazyn Gizmag do 10 cudów architektury lasu. To tu, wśród lasów leżących nad malowniczą Nysą, powstał pierwszy w Niemczech hotel domków na drzewach, a wokół niego eklektyczne połączenie parku tematycznego, skansenu, muzeum i ogrodu zoologicznego.
 
Kulturinsel to miejsce z fascynującą i działającą na wyobraźnie historią. Fabuła parku osnuta jest wokół cywilizacji tajemniczego ludu Turisede. Mówi się, że tysiące lat temu zamieszkiwał on tereny centralnych Łużyc i do perfekcji opanował sztukę budowania w drewnie. Z jego losami i osiągnięciami można zapoznać się zwiedzając muzeum (Historum) znajdujące się przy wejściu głównym do parku.
 
Legenda głosi, że jednym z osiągnięć cywilizacyjnych Turisedyjczyków był zwyczaj osiedlania się w domkach na drzewie. Stąd na terenie parku oferowane są noclegi w drewnianych domkach. Ale jeśli myślicie, że jest to kilka desek zbitych na krzyż, to bardzo się mylicie! Domki to małe arcydzieła – każdy z nich jest unikalny, inaczej wyposażony, każdemu patronuje inny duch ludu Turisede.
 
Na miłośników nocowania z przygodami, oprócz domków na drzewie, czekają m.in.: ziemianka, orientalne namioty, czy kokony snów – każdy znajdzie tu coś na swoją kieszeń i wyobraźnie. Park oferuje ponad 200 miejsc noclegowych w różnym standardzie i rodzaju zakwaterowania.
Z ludem Turisede i jego zwyczajami można się również zapoznać uczestnicząc w niezwykłym Krönum, czyli teatralnej uczcie. Jest to wyróżnione nagrodami show w postaci kolacji połączonej z przedstawieniem teatralnym odbywające się w spektakularnej sali koronacyjnej. Widowisko odbywa się co prawda w języku niemieckim, ale polscy goście są niezwykle mile widziani.
 
Na terenie Parku odbywa się wiele ciekawych wydarzeń i festiwali – ze spektakularnymi Igrzyskami Turisedyjskimi, które rozgrywają się zawsze w pierwszy weekend września (FOLKLORUM 31.08. - 02.09.2018) na czele. Podczas trzech dni, na kilkunastu scenach, mają miejsce koncerty artystów z całego świata, egzotyczne kramy, warsztaty i porywające pokazy.
Park Przygody Kulturinsel rozpościera się także po polskiej stronie Nysy Łużyckiej, we wsi Bielawa Dolna. Swobodne przemieszczanie się między obiema częściami możliwe jest dzieki mostowi pieszemu wybudowanemu w ramach II etapu projektu Przygoda z Nysą. Tuż przy nim można uraczyć się kawą na samym środku rzeki w pływającej kawiarni na Nysie! Jest ona popularnym miejscem postojowym podczas spływów pontonowych po urokliwej rzece.
 
Również tutaj, w Zakątku Turiusa, czekają na gości liczne atrakcje – przyjazne zwierzęta we Wspólnocie Bawołów, Labiryncie Kóz, strzelnica 3D, Leśna galeria sztuki ludu Turisede, Kawiarnia Widokowa, czy zagadka hrabiego Welldone w grze typu escape room. Najnowszą atrakcją tego miesjca jest wieża widokowa – Camera Obscura – wybudowana w IV etapie projektu Przygoda z Nysą, dająca niepowtarzalną okazje do obserwacji okolicy. Kolorowej wioseczka pochwalić się może również Ogródem Rzeźb, w którym można podziwiać drewniane dzieła sztuki autorstwa Pana Mieczysława Grabuńczyka oraz uczestników plenerów rzeźbiarskich.
Aktualna ocena: 0,0/5
Oceń zdjęcie: