1. Wizyta diagnozyjna (szczegółowe badanie funkcjonowania narządów organizmu)
W medycynie chińskiej główną rolę odgrywa diagnoza z wywiadu, polegająca na dokładnej i szczegółowej rozmowie z pacjentem oraz wnikliwej analizie towarzyszących mu dolegliwości. Terapeuta medycyny chińskiej zajmuje się badaniem pulsu na dwóch nadgarstkach, na kilku poziomach oraz badaniem języka. Na diagnozę składa się również wygląd człowieka: cechy budowy twarzy, ton głosu, a nawet barwa skóry czy mimika twarzy. W trakcie wywiadu pacjent odpowiada na szereg pozornie dziwnych pytań, które stanowią bardzo istotne wskazówki w postawieniu właściwej diagnozy.
Badanie kończy się oceną stanu zdrowia oraz przedstawieniem ogólnych zaleceń żywieniowych, wg dietetyki chińskiej, a także propozycją, która z form terapii byłaby najbardziej odpowiednia.
Diagnoza z wywiadu przeprowadzana jest u każdego na pierwszej wizycie i trwa zazwyczaj do 1,5 godziny.
2. Dieta
Szczegółowe oraz indywidualnie dopasowane zalecenia żywieniowe, wg dietetyki chińskiej.
W medycynie chińskiej bardzo ważną rolę odgrywa również to jak się odżywiamy. By nasz organizm funkcjonował prawidłowo musimy zachować równowagę pomiędzy yin i yang, a co za tym idzie harmonie całego organizmu.
3. Akupunktura igłowa
Akupunktura igłowa to leczenie, polegające na wprowadzaniu pod powierzchnię skóry bardzo cienkich igieł, które umieszcza się w odpowiednich punktach akupunkturowych.
Punkty akupunkturowe leżą wzdłuż tzw. meridianów, czyli kanałów energetycznych rozmieszczonych symetrycznie wzdłuż ciała. Wyodrębnić można 12 meridianów, do których przyporządkowane są odpowiednie narządy.
W medycynie chińskiej narząd jest definiowany w oparciu o jego czynności, a nie umiejscowienie czy budowę. Organy wewnętrzne magazynują i rozdysponowują energię i substancje według potrzeb do każdej części organizmu. Energia Qi, esencja Yin i Yang odżywiają ciało. Chińczycy uważają, że wystąpienie stanu chorobowego jest związane z zaburzeniem równowagi między tymi energiami.
Ilość zabiegów jest określana w zależności od postawionej diagnozy oraz indywidualnych predyspozycji, a także szybkości reagowania organizmu na terapię.
4. Akupunktura bezigłowa
Akupunktura bezigłowa ma na celu identyczne leczenie, jak przy akupunkturze igłowej. Różnica polega na niewprowadzeniu igły pod powierzchnię skóry. Konkretne punkty akupunkturowe stymuluje się wówczas za pomocą specjalnego urządzenia do akupunktury bezigłowej, które wysyła impuls magnetyczny, mający za zadanie zadziałać podobnie jak wkłucie igły. Akupunktura bezigłowa polecana jest przede wszystkim przy terapiach przeprowadzanych u dzieci oraz u osób, które boją się tradycyjnych igieł.
Ilość zabiegów jest określana w zależności od postawionej diagnozy oraz indywidualnych predyspozycji, a także szybkości reagowania organizmu na terapię.
5. Akupresura
Akupresura jest to tradycyjna metoda leczenia wywodząca się z tradycyjnej medycyny chińskiej, polegająca na uciskaniu odpowiednich punktów na ciele człowieka.
Ilość zabiegów jest określana w zależności od postawionej diagnozy oraz indywidualnych predyspozycji, a także szybkości reagowania organizmu na terapię.
6. Bańki chińskie lecznicze
Lecznicze bańki chińskie stawia się na ciele, w określonych punktach akupunkturowych, bez użycia ognia. Mają wentyl, którym odsysa się powietrze za pomocą specjalnej pompki. Jest to najbezpieczniejszy rodzaj baniek.
Stworzone w bańce podciśnienie powoduje, że z małych naczyń krwionośnych zostają wyssane pewne ilości białych i czerwonych ciałek krwi. Po wynaczynieniu stają się one ciałem obcym i muszą być usunięte.To mobilizuje organizm do walki z chorobą lub bólem.
Jest to świetna metoda lecznicza przy przeziębieniach, uporczywych kaszlach, nawracających infekcjach oraz zespołach bólowych. Przy przeziębieniach często wystarcza jednorazowy zabieg.
Po bańkach chińskich zastosowanych w przypadku przeziębień zaleca się 3-dniowy pobyt w domu w cieple.
7. Terapia kręgosłupa i narządów ruchu urządzeniem VITAFON 2
Vitafon 2 to urządzenie wibroakustyczne, które wysyła fale akustyczną w głąb kanału akupunkturowego. Działa podobnie jak akupunktura, ale jest to metoda całkowicie bezbolesna. Wymaga jedynie przyzwyczajenia się do charakterystycznego dźwięku. Urządzenia działa za pomocą mikrowibracji, powodując znaczne zwiększenie przepływu krwi i limfy. Ma świetne działanie przeciwobrzękowe (można stosować w świeżych urazach, stanach zapalnych, obrzękach limfatycznych oraz krwiakach) i przeciwbólowe (szybkie usunięcie bólu, często już po jednorazowym zastosowaniu).
Viafon wzbogaca krew we własne komórki macierzyste (oddziaływanie na szpik), przyspiesza proces detoksykacji oraz pomaga w regeneracji krwiobiegu we włóknach nerwowych (nawet, jeśli zostały poddane uciskowi w przestrzeni międzykręgowej).
Poleca się serie min.10 zabiegów dla utrwalenia efektu leczniczego, najlepiej codziennie lub co drugi dzień.
8. Leczenie cellulitu zabiegiem Gua Sha (zabieg przy użyciu płytek z rogu bawolego, preparatu kolagenowego i oleju migdałowego)
Cały masaż Gua Sha trwa około 40 minut i odbywa się w pozycji leżącej. Dla poprawy skuteczności zalecana jest seria dziesięciu masaży, co drugi lub trzeci dzień.
Na początku zabiegu nakłada się naturalny kolagen, a następnie natłuszcza ciało olejem migdałowym. Później, płytką z oryginalnego rogu bawolego o zaokrąglonych końcach delikatnie pociera się (skrobie) ciało.
Zabieg obejmuje całe ciało, ze szczególnym naciskiem na miejsca objęte cellulitem, które pociera się do momentu charakterystycznego
zaczerwienienia skóry.
Poleca się serie min. 10 zabiegów.
9. Leczenie bólów stawów i mięśni zabiegiem Gua Sha (zabieg przy użyciu płytek z rogu bawolego i oleju migdałowego)
Czas trwania zabiegu uzależniony jest od zaawansowania problemu bólowego.
Polecany jest przy różnego rodzaju bólach stawów i mięśni. Wspomaga krążenie oraz odblokowuje zastoje. Działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo.
Poleca się serie zabiegów. Ich ilość jest uzależniona od zaawansowania bólu i indywidualnych efektów leczniczych.