NaStyku.pl

Zagroda Kołodzieja - Zgorzelec

Brak zdjecia
  • Nazwa: Zagroda Kołodzieja
  • Miejscowość: Zgorzelec, dolnośląskie
  • Adres: Aleje Lipowe 1
  • Telefon: 75 775 77 70
  • E-mail: zagroda@kolodzieja.zgorzelec.pl
  • WWW: strona www
  • Facebook: profil na FB

Firma Lech-Gotthardt Elżbieta jest firmą rodzinną powstałą w 1996 roku w Zgorzelcu. Na działalność jednostki składają się 2-dwie restauracje, klub, pensjonat i działalność cateringowa. Początek firmie dała „Piwnica Staromiejska” która przez 13 lat znajdowała się w wynajętym lokalu. Po kłopotach z najemcą i półrocznej przerwie restauracja wznowiła swoją działalność i od sierpnia 2011 znajduje się wis a' wis we własnym lokalu. Budynek Silosa, w którym mieści się ta restauracja od 1 grudnia 2012 r. jest również siedzibą SiloCLUBU.

Trzecim miejscem wykonywania działalności jest "Zagroda Kołodzieja". W 2005 roku miała miejsce translokacja domu przysłupowego (z 1822 r.) z Wigancic Żytawskich do Zgorzelca. Prace konserwatorskie przy renowacji obiektu zostały wsparte ze Środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Dziedzictwo Kulturowe". Na bazie tego konserwatorskiego dzieła powstała w 2007 r. „Zagroda Kołodzieja” najpierw Restauracja, a po 2-dwóch latach ***Pensjonat.

Zagroda Kołodzieja

W naszym pensjonacie przygotowaliśmy dla Państwa 17 wygodnych pokoi 1-3 osobowych z łazienkami, każdy urządziliśmy w innym stylu. Wieczorem do snu ukoi Państwa rechot żab, a rano obudzi kogut i świergot ptaków z pobliskiego lasku. Dla tych co wcześnie wstają widok z okna żerujących saren i koziołków pod lasem, wprowadzi w pogodny nastrój na cały dzień...

Restauracja

Nasza restauracja gotowa jest przyjąć jednorazowo, na dwóch salach, 70 osób proponując przede wszystkim dania kuchni polskiej. W chłodne dni rozpalamy pod starą kuchnią i na oczach naszych gości gotujemy potrawy... Latem wyprostowane malwy przy domu witają naszych gości, a zapach lawendy delikatnie ich łechce.

Kusząca woń pieczonego ciasta, filiżanka pysznej kawy pita w izbie zrębowej, lub na podwórzu przed domem, skąd rozpościera się widok na las i dzikie ptactwo lądujące w naszym stawie, to chwile, które zapadają w pamięci wszystkich naszych gości.

Zagroda Kołodzieja to idealne miejsce na wszelkie rodzinne imprezy....

Zwiedzanie obiektu

Dla wszystkich tych, którzy chcą się zapoznać z procesem translokacji domu przysłupowego, zorganizowana została przed Zagrodą Kołodzieja galeria fotograficzna. Fakt, że jest to druga udana translokacja budynku drewnianego po kościele WANG w naszym regionie, sprawia, że dom kołodzieja jest miejscem licznie odwiedzanym przez turystów.

Od 4 lat zawsze w ostatni weekend maja - dom kołodzieja zgłaszany jest do zwiedzania w ramach Dni Otwartych Zabytków Domów Przysłupowych. Jest to święto na całych Łużycach po polskiej, czeskiej i niemieckiej stronie, gdzie zgłoszone wcześniej domy otwarte są do zwiedzania. Święto to służy przede wszystkim popularyzacji architektury regionalnej w Krainie Domów Przysłupowych.

Dom kołodzieja jest jednym z cenniejszych przykładów architektury regionalnej. W dowód uznania wykonano i wyeksponowano jego makietę w Parku Miniatur Dolnego Śląska w Kowarach, gdzie wśród najznakomitszych budowli pałaców, zamków, kościołów i dworów świadczy o tym jak piękny jest krajobraz kulturowy naszej małej ojczyzny.

Imprezy okolicznościowe

Zagroda Kołodzieja dysponuje dwiema klimatycznymi, wielofunkcyjnymi salami przygotowanymi na przyjęcie nawet 120 osób. To doskonałe miejsce do organizowania wszelkiego rodzaju spotkań zarówno towarzyskich, rodzinnych oraz firmowych.  Otoczenie naszego domu jest doskonałym tłem dla Państwa przyjęć czy konferencj, a profesjonalna organizacja i kompetentna obsługa, gwarancją sukcesu każdego przyjęcia.

Aktualna ocena: 0,0/5
Oceń zdjęcie: